شهر زیرزمینی کاریز کیش ، جایی برای تفریح، تأمل و آرامش

شهر زیرزمینی کاریز کیش یکی از جاذبه های دیدنی است که سالانه افراد زیادی را مسافر جزیره می کند. اگر یک بار به کیش سفر کرده باشید حتماً می دانید که این شهر پر است از جاذبه و دیدنی. از جاذبه های تاریخی و توریستی گرفته تا دیدنی های تفریحی و تجاری. شاید این اماکن آنقدر زیاد باشد که شما فرصت بازدید از همه ی آنها را نداشته باشید.

اما حتماً زمانی را برای دیدن شهر زیرزمینی کاریز کیش کنار بگذارید.   این شهر که در عمق 16 متری زمین قرار گرفته است، شما را مهمان تاریخی 2500 ساله می کند.  شما در این شهر تاریخی معماری اصیل ایرانی را می بینید و به گذشته ای دور سفر می کنید. سفر به زمانی که مردمان پاک ایران زمین از آب شیرین قنات این شهر استفاده می کردند.

زمانی که سکه های خود را در پی گرفتن حاجت در دل این قنات روانه می کردند. با بازدید از این شهر تاریخی می توانید جای پای نیاکان خود را در عمق زمین حس کنید. حالا این قنات تغییر کاربری داده است و به یک مرکز توریستی تبدیل شده است. مرکزی که سالانه بازدیدکنندگان زیادی از سراسر دنیا دارد.

نقوش زیبای  فسیل های قدیمی روی سقف شهر

سقف این شهر زیر زمینی پوشیده از مرجان و صدف است. این نقوش مربوط به زمانی است که این سقف مسیر عبور آب بوده است. اکنون این سقف جایگاه مرجان ها و آبزیانی است که فسیل های آنها سقف را آذین بسته است.

کارشناسان قدمت این سقف  را 53  تا 570  میلیون سال تخمین زده اند. دو رشته ی این کاریز در مناطق صفین و باغو در دو سوی جزیره منشأ دارند.

پس از آن این دو رشته به کاریز می رسند. از اینجا به بعد تبدیل به سه رشته می شوند و سپس در یک رشته جریان پیدا می کنند. این یک رشته به شهر باستانی حریره می رسد. در مسیر این قنات می توان حلقه  چاه های زیادی را دید که یادگاری از دوران کهن است.

تصفیه خانه ای طبیعی در عمق زمین

آب این کاریز به برکت باران های فصلی در فصول مختلف گرد آمده است. مرجان هایی که در دل این آب هستند سبب تصفیه ی آن شده اند. مردم این شهر زمانی این آب گوارا را با کالاهای دیگر معاوضه می کردند.

چرا که آب ها ی خلیج فارس به عنوان آب آشامیدنی بسیار ارزشمند بوده است. حتی خاک این منطقه نیز خاصیت درمانی دارد. مردم از این خاک برای گل درمانی بهره می برند.

حال و هوایی تازه در دل زمین

یکی از ویژگی های این بنای تاریخی که سبب بازدید بی شمار آن شده هوای مطبوع و خنک آن است. هوای تازه ای که در شهر زیرزمینی کاریز کیش در جریان است نفس شما را تازه می کند. فرقی نمی کند در کدام زمان مهمان این شهر تاریخی باشید. هوای این مکان در چهار فصل سال مطبوع و خنک است.

بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش با امکانات مدرن

اضافه شدن امکانات و خدمات ویژه ی گردشگران در این مجموعه زمینه رفاه گردشگران را فراهم کرده است. غرفه های صنایع دستی، رستوران، موزه، سالن کنفرانس وگالری از جمله بخش هایی است که در این شهر خواهید دید.

این شهر تا مدتها نه استفاده ای داشت و نه از جاذبه های جزیره ی کیش محسوب می شد. بعدها توجه مردم به زیبایی ها و فواید آن چون آب های شیرین جلب شد.

کاریز زیر زمینی

در سال 1378 سرمایه گذران به این منطقه توجه نشان دادند و آن را احیاء کردند. این امر توانست این منطقه را به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی کیش معرفی کند و توریست های زیادی را به آن جذب کند. در این بازسازی سعی شده است تا محافظی روی آب ها قرار گیرد تا کیفیت آب تحت تأثیر این بازسازی ها قرار نگیرد.

اقامت در هتل های کیش و بازدید از شهر زیرزمینی کاریز

جالب است بدانید که برخی از هتل های کیش مسیر نزدیکی به شهر زیرزمینی کاریز کیش دارند. بنابراین اقامت در آنها مسیر شما را تا این شهر کوتاه می کند. یکی از این هتل ها هتل ترنج کیش است. این هتل که یکی از لوکس ترین و مدرن ترین هتل های جزیره است، روی آب ساخته شده است. مسیر این هتل تا کاریز 7 کیلومتر است.

هتل دیگری که اقامت در آن شما را به کاریز نزدیک می کند هتل شایان کیش است. این هتل عظیم و مجلل حدود 6 کیلو متر تا کاریز فاصله دارد.  همچنین اقامت در هتل آفتاب شرق کیش دسترسی به این جاذبه تاریخی را برای شما به راحتی فراهم می کند.

فاصله ی هتل سان رایز کیش نیز با کاریز 7 کیلو متر است. با اقامت در این هتل ها  و استفاده از تاکسی سرویس آنها می توانید به راحتی مهمان شهر زیرزمینی کاریز کیش باشید.

بحث و گفتگو

اولین نظر دهنده باشید “شهر زیرزمینی کاریز کیش ، جایی برای تفریح، تأمل و آرامش”